Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - opracowanie powieści

Michaił Bułhakow pracował nad „Mistrzem i Małgorzatą” przez 12 lat (1928-1940). Pierwsze wydanie książki miało miejsce dopiero 26 lat po śmierci autora – w 1966 r. Było tak ze względu na cenzurę, która przez długi czas nie chciała wypuścić dzieła na rynek. Kiedy to zrobiła, to i tak ukazało się ono w formie niekompletnej. Publikacja niemal pozbawiona okrojeń miała miejsce dopiero w 1973.

Co w dziele rosyjskiego pisarza mogło tak zbulwersować urzędników dbających o „czystość słowa”? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, zajmijmy się budową formalną tego niezwykle złożonego i ciekawie skomponowanego utworu.

„Mistrz i Małgorzata” składa się z 32 rozdziałów, a cały utwór kończy się epilogiem opisującym życie moskwian po opuszczeniu miasta przez Wolanda. Fabuła oparta została na trzech głównych wątkach – pobycie szatana w Moskwie, miłości Mistrza i Małgorzaty oraz historii o Piłacie (która stanowi „powieść w powieści”). Dwa ostatnie ciągi fabularne nie wiążą się bezpośrednio z opowieścią o wizycie Wolanda w stolicy ZSRR, ale logicznie uzupełniają całe dzieło i dodają mu „smaku”.

W powieści Michaiła Bułhakowa ujawnia się bardzo ciekawy sposób prowadzenia...

Podobne wypracowania