Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw cierpienia w literaturze na przykładzie „Księgi Hioba” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Hioba jest jednym z najbardziej znanych traktatów o cierpieniu. Powstała najprawdopodobniej między III a V w. p.n.e. i ponoć została napisana przez Mojżesza. Zawiera 42 rozdziały w języku hebrajskim i wyróżnić w niej można m.in. gatunki takie jak: dialogi, mowy sądowe czy lamenty.

Najważniejszym problemem zawartym w księdze jest cierpienie. Okazuje się ono nie karą za złe uczynki, gdyż Hiob był wzorowym chrześcijaninem. Poddanie człowieka cierpieniu to swego rodzaju sprawdzian jego wierności wobec Boga i pouczenie dla przyszłych pokoleń.

Hiob mieszkał w ziemi Us, posiadał liczne potomstwo, przestrzegał przykazań Bożych i żył ze wszystkimi w zgodzie. Bóg widząc, że ma tak wiernego sługę, błogosławił mu i zsyłał szczęście. Jednak pewnego razu szatan namówił Boga, aby ten wystawił Hioba na próbę, argumentując, iż Hiob jest oddany Bogu tylko dlatego, że ma wszystko, czego mu trzeba i gdy Bóg odbierze mu to, co najbardziej ukochał, Hiob na pewno się od Niego odwróci.

Pozbawił więc Bóg swojego sługę wszystkich posiadłości i plonów oraz odebrał mu dzieci. Hiob zasmucił się bardzo, ale powiedział tylko: „Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie...

Podobne wypracowania