Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz wsi - „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja

Żywot człowieka poczciwego, Mikołaj Rej, renesans, sielanka, motyw arkadii, motyw wsi, Stanisław Kamocki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego” odwołuje się do znanego w literaturze motywu Arkadii. Przedstawiając polską wieś i życie ziemianina, tworzy obraz sielskiej krainy, dającej człowiekowi poczucie szczęścia i spełnienia. Przyroda jest źródłem piękna, a jednocześnie zapewnia dostatek. Wiejskie życie toczy się w pełnej harmonii, zgodnie z Boskimi prawami. Praca uszlachetnia i wzbogaca. Z drugiej zaś strony - opis wiejskiego życia zawiera wiele elementów realistycznych. Rej pisze o znanych sobie pracach z drobiazgowością prawdziwego gospodarza.

Sielanki powstawały już w starożytności, ukazywały życie pasterzy jako pasmo wiecznego szczęścia, było ono pełne łagodności i przyjemnych zajęć. Mit o złotym wieku inspirował do poszukiwania takich „wysp szczęśliwych” na ziemi. Oczywiście wyobrażenie o niezmąconym szczęściu wiejskiego, prostego życia niewiele miało wspólnego z rzeczywistością, rodziło się raczej w opozycji do pełnego intryg życia politycznego. W epoce renesansu, głównie za sprawą dzieł Wergiliusza, odżył mit o kranie szczęśliwości. W literaturze polskiej powstaje „Pieśń świętojańska o Sobótce”, „Na lipę” Jana Kochanowskiego, a także „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja...

Podobne wypracowania