Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie antyku w polskiej literaturze - rozwiń temat na dowolnie wybranych przykładach literackich

Polska literatura wielokrotnie odwołuje się do antyku. Dawniej autorzy czynili to, by podkreślić swoje obycie i wykształcenie. Teraz kierują się tą przesłanką, że motywy z tamtej epoki stały się uniwersalnym i powszechnie rozumianym kodem.

Jan Kochanowski swój dramat, pisany z troski o ojczyznę - „Odprawę posłów greckich”, osadził w tradycji antycznej. Czas, w którym rozgrywa się to dzieło, to okres nieco przed wojną trojańską. Menelaos i Odyseusz udają się do grodu Priama, by zapobiec wojnie. Jednak Trojanie nie ulegają ich żądaniom, a Antenor pragnący początkowo uniknąć starcia za wszelką cenę, nawołuje swój lud do walki. Dzieło Kochanowskiego miało początkowo mieć wydźwięk antywojenny, jednak został skłoniony do zmiany zdania przez Jana Zamoyskiego. Stąd nagła zmiana postawy Antenora.

Oświecenie, jako epoka bardzo bliska antykowi, jeszcze bardziej obfitowało w nawiązania do tej tradycji. Ignacy Krasicki pisząc „Monachomachię” i „Myszeidę” parodiował starożytne eposy. W twórczości ówczesnych poetów pojawiał się sentymentalizm, który był nawiązaniem do Arkadii - krainy wiecznego szczęścia i piękna, znanej z poezji Teokryta. Warto jeszcze dodać, że wiersze powstające w tym...

Podobne wypracowania