Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praca organiczna - Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”. Motyw pracy organicznej w „Nad Niemnem” - omówienie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po upadku powstania styczniowego w 1863 roku okazało się, że dotychczasowe metody na osiągnięcie upragnionej niepodległości są bezskuteczne, a działania zbrojne przynoszą więcej szkód aniżeli korzyści. Należało znaleźć inny sposób, by uwolnić kraj spod jarzma tyranii.

Nadzieję upatrywano w zmodernizowaniu ziem polskich, w oświeceniu zacofanej, wiejskiej ludności i stworzeniu nowoczesnego pod względem gospodarczym i ekonomicznym państwa. Stąd tak często pojawiające się na ustach pozytywistów hasła pracy u podstaw oraz pracy organicznej.

Pisarze w swoich utworach na różne sposoby propagowali założenia programowe pozytywizmu i przedstawiali swój punkt widzenia na temat uzdrowienia sytuacji w kraju.

Własne stanowisko w tej kwestii zajęła Eliza Orzeszkowa – „pisarz w służbie dobra”, jak o niej pisał Miłosz, wielka moralistka i kazuistka sumienia. „Nad Niemnem” jest odpowiedzią na stosunek pisarki do programu pozytywistycznego, a w tym również do hasła pracy organicznej. Orzeszkowa pisała o sobie, że „gdyby nie młot i dłuto roku 1863 nie byłaby takim samym człowiekiem”, że po upadku powstania na jej duszę „spadła niewygasająca się żałoba”, dlatego w obliczu tej strasznej...

Podobne wypracowania