Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Narratorem „Pamiętnika z powstania warszawskiego” jest Miron Białoszewski. Artysta miał wtedy 22 lata i mieszkał z matką przy Chłodnej 40. Natomiast dom jego ojca (do którego później się przeprowadził) mieścił się na ulicy Chmielnej 32. Autor często przemierzał tę trasę, by odwiedzać rodziców. Dodatkowo, wraz ze znajomymi, lubił włóczyć się po ulicach Warszawy, szczególnie często odwiedzając stare piwnice i ruiny.

Białoszewski, pomimo wojennej pożogi, starał się ukończyć polonistykę na tajnych kompletach. Było to bardzo ciężkie wyzwanie, ponieważ brakowało dosłownie wszystkiego. Kończyło się nie tylko jedzenie, ale także papier, środki do pisania. Trudno było nawet dostać jakiekolwiek książki. Narrator nie uczestniczył w powstaniu jako żołnierz. Jednak nie przeszkadzało mu to w udzielaniu pomocy nie tylko walczącym, ale także rodzinie. Brał udział w formowaniu barykad, stanowił wielkie wsparcie dla rannych. Dla najbliższych zdobywał jedzenie oraz szykował dla nich bezpieczne kryjówki.

O wyglądzie narratora wiemy bardzo niewiele. Białoszewski nie opisuje fizjonomii, skupia się raczej na trudnościach, jakie spotykały mieszkańców oraz na niewypowiedzianej grozie tego okresu. W tekście można wyłapać jedynie...

Podobne wypracowania