Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Faust” - czy Faust zasłużył na zbawienie? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Johann Wolfgang Goethe w dramacie „Faust” wykreował bohatera pełnego sprzeczności. Faust był wybitną i wrażliwą jednostką. W pełni poświęcił się zdobywaniu wiedzy. Do perfekcji opanował takie dziedziny nauki jak: prawo, medycyna, filozofia oraz teologia. Faust był świadomy swojego geniuszu i własnej wyższości nad innymi ludźmi. Zatracił się w tym wszystkim do tego stopnia, że był skłonny podpisać pakt z diabłem, by poszerzyć sobie granice dostępności wiedzy.

Diabeł zapewnił Faustowi, iż zapewni mu wszelkie dostatki, nagrody oraz przyjemności: wieczną młodość, wspaniałe towarzystwo, możliwość odbywania wędrówki w czasie i przestrzeni oraz - co najważniejsze - miłość. Zaaferowany spełnianiem własnych życzeń, Faust przestał przejmować się losem innych ludzi. Jego egoistyczne działania i ślepe przekonanie o słuszności każdej podjętej decyzji doprowadziły do wielkiego nieszczęścia. Faust, przekazując zbyt silny lek nasenny dla matki swojej ukochanej, przyczynił się do jej śmierci. Stając w obranie Małgorzaty, dopuścił się morderstwa jej brata. Jego ukochana trafiła zaś do więzienia, wcześniej zabijając największy dowód miłości jej i doktora - dziecko. Sama powierzyła się łasce Boga i została ostatecznie zbawiona.

Wieść o śmierci ukochanej Małgorzaty...

Podobne wypracowania