Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka” - charakterystyka Celestyny Żak

Celestyna Żak, zwana przez rodzinę Cielęciną, jest główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz pt.: „Szósta klepka”. Powieść ta stanowi pierwszą część cyklu książek autorki, zatytułowanego „Jeżycjada”.

Celestyna jest szesnastolatką, mieszkającą w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce (tam toczy się akcja cyklu, stąd też jego tytuł). Wygląd zewnętrzny Cesi jest bardzo miły - jest średniego wzrostu dziewczyną o jasnych włosach, rumianych policzkach i oczach zielonych jak agrest. Wraz z rodziną mieszka w secesyjnym domu z wieżyczką, w którym rzadko widuje się nadmiar pieniędzy, za to nie brakuje w nim rodzinnej miłości, ciepła i domowej atmosfery.

Celestyna charakteryzuje się początkowo typowym dla nastolatki poczuciem niższości wobec otaczającego ją świata. Pomimo, że bardzo kocha swą starszą siostrę Julię, zazdrości jej urody, polotu i talentu. Chce za wszelką cenę stać się kimś interesującym, w czym pomóc jej ma przyjaźń z koleżanką z klasy, pesymistycznie nastawioną do świata poetką Danusią Filipiak.

Bohaterka ma bardzo silnie zakorzenione poczucie standardów moralnych i etycznych. Cechuje ją dobrze rozwinięte poczucie rzeczywistości oraz humor, pozwalający jej śmiać się przede wszystkim z siebie samej i z własnych błędów, z których zawsze umie wyciągnąć naukę na przyszłość. Jest osobą trzeźwo patrzącą na świat, nieskłonną do użalania się nad sobą. Początkowo pobłaża innym, lecz później zdaje sobie sprawę z tego, że słabość to żadna wymówka i że każdy powinien zająć się własnym życiem. Z jej inicjatywy Julia odbiera nauczkę i staje się osobą bardziej ogarniętą, również Danka zmienia się diametralnie pod wpływem przyjaciółki, kiedy okazuje się, że ta nie zamierza już nastawiać za nią karku. Celestyna przechodzi burzliwą metamorfozę, przekształcając się z rodzinnego dobrego duszka w siłę, zdolną przetransformować zastane porządki i zmienić je na lepsze.

Cesia Żak to silna, rozsądna, budząca sympatię postać, w jakie obfitują książki Małgorzaty Musierowicz. „Szósta klepka” opisuje rodzinne i przyjacielskie więzy oraz niełatwy proces dorastania, przez który każdy z nas musi przebrnąć.

Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka” - charakterystyka Celestyny Żak