Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka” - charakterystyka Celestyny Żak

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Celestyna Żak, zwana przez rodzinę Cielęciną, jest główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz pt.: „Szósta klepka”. Powieść ta stanowi pierwszą część cyklu książek autorki, zatytułowanego „Jeżycjada”.

Celestyna jest szesnastolatką, mieszkającą w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce (tam toczy się akcja cyklu, stąd też jego tytuł). Wygląd zewnętrzny Cesi jest bardzo miły - jest średniego wzrostu dziewczyną o jasnych włosach, rumianych policzkach i oczach zielonych jak agrest. Wraz z rodziną mieszka w secesyjnym domu z wieżyczką, w którym rzadko widuje się nadmiar pieniędzy, za to nie brakuje w nim rodzinnej miłości, ciepła i domowej atmosfery.

Celestyna charakteryzuje się początkowo typowym dla nastolatki poczuciem niższości wobec otaczającego ją świata. Pomimo, że bardzo kocha swą starszą siostrę Julię, zazdrości jej urody, polotu i talentu. Chce za wszelką cenę stać się kimś interesującym, w czym pomóc jej ma przyjaźń z koleżanką z klasy, pesymistycznie nastawioną do świata poetką Danusią Filipiak.

Bohaterka ma bardzo silnie zakorzenione poczucie standardów moralnych i etycznych. Cechuje ją dobrze rozwinięte poczucie rzeczywistości oraz humor, pozwalający jej śmiać się przede wszystkim z siebie samej...

Podobne wypracowania