Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragedia antyczna - cechy tragedii greckiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragedia antyczna cechuje się zastosowaniem zasady trzech jedności, czyli jedności miejsca czasu i akcji. Zasada ta polega na tym, że akcja odbywa się zawsze w ciągu maksymalnie kilku dni, w tym samym miejscu, a wydarzenia, które działy się poza sceną były relacjonowane przez jednego z aktorów.

Jedność akcji polegała na ukazaniu tylko jednego wątku fabularnego. Są to zasady niezwykle ważne dla teatru antycznego ze względu na fakt, iż sztuka przedstawiana na scenie nie mogła opowiadać historii o dużej rozpiętości czasowej, ponieważ ówczesny teatr nie miał odpowiednich środków do ukazania zmiany czasu.

Podobnie rzecz się miała względem jedności miejsca. Historia przedstawiona w dramacie antycznym odbywała sie tylko w jednym miejscu – na przykład na schodach świątyni czy w pałacu władcy. Zmiana dekoracji podczas trwania przedstawienia nie była rzeczą łatwą. 

Drugą niezwykle ważną cechą tragedii greckiej było zastosowanie zasady decorum – oznaczało to wykorzystanie w tragediach języka podniosłego, wysokiego, natomiast w komediach języka niskiego, potocznego. Zasada ta  była przestrzegana we wszytkich przedstawieniach.

Starożytni uważali, że nie godzi się mówić o rzeczach niezwykłej wagi językiem prostym i wulgarnym. Nie należało w tragediach umieszczać językowego humoru czy żartów, ponieważ mogły one zakłócic odbiór dzieła. Dramat miał wywoływać poczucie smutku, więc rozśmieszanie publiczności uważane byłoby za nietakt. Podobnie w komedii – która z natury rzeczy miała bawić i śmieszyć – nie wspominano o smutnych wydarzeniach, aby niepotrzebnie nie zmieniać odbioru dzieła. Widz, który przyszedł do teatru by doświadczyć rozrywki, oczekiwał jedynie dzieła wesołego.

W późniejszych czasach zasada trzech jedności i zasada decorum nie były przestrzegane. Dramaty Szekspira słyną z tego, że jest w nim zarówno miejsce na śmiech, jak i na płacz. W „Hamlecie” znajdujemy miejsca, w których zamieszczono żarty (niekiedy nawet bardzo odważne). W tym samym dramacie widzimy również sceny tragiczne, w których wiele postaci umiera.

Podobne wypracowania