Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Zobaczysz” – interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zobaczysz” Edwarda Stachury to wiersz dedykowany i poświęcony romantycznej miłości. Podmiot liryczny po kolei wylicza, co się stanie z kimś, kto dowie się, że wybranka jego serca go nie kocha. Poeta przedstawia koleje losu rozczarowania miłosnego – jak ono następuje, w jaki sposób niszczy powoli człowieka i co się nim potem dzieje.

Stan zakochania jest stanem niemal upojenia, szału. Ludzie zakochani śmieją się z całego świata na przekór wszystkim problemom, nie widzą niczego takim, jakim jest. Miłość potrafi przesłonić człowiekowi cały świat i według podmiotu lirycznego nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Zadurzony mężczyzna czy kobieta są niepoprawnymi optymistami. Wszystko jednak może skończyć się w okamgnieniu –  kiedy ktoś powie, że juz nie kocha. Te słowa mogą zburzyć wszystko. W przypadku tego wiersza chodzi o kobietę, stąd można się domyślać, że podmiotem lirycznym jest mężczyzna. Może być on utożsamiany z postacią poety – Edwarda Stachury.

Wiersz przepełniony jest kontrastami, które uwypuklają cierpienie opisywanego przez Stachurę człowieka – człowieka zakochanego i jednocześnie porzuconego:
„A kiedy ona Cię kochać przestanie
Zobaczysz noc w środku dnia
Czarne niebo...

Podobne wypracowania