Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Śmierć jako temat „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Holocaust jest jednym z najstraszniejszych wydarzeń w dziejach świata. Piekło obozów koncentracyjnych, getta, masowe groby to symbole ludzkiego okrucieństwa i upadku wartości moralnych.

Każdy inaczej przeżywał wydarzenia czasu II wojny swiatowej. Jedni dzielili się swoimi przeżyciami, inni czekali na odpowiedni moment. Przez długi czas  tematy związane z II wojną światową nie były poruszane przez niektórych literatów. Po wielu latach pojawiały się ocalałe wiersze pisane przez więźniów, dzieki czemu wyszły na jaw fakty związane ze zbrodniczymi praktykami gestapo i SS, świat dowiedział się o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniach. Ocaleni z zagłady zaczęli opowiadać o swoich przeżyciach. W 1976 powstała książka Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Uczestnicy buntu w getcie warszawskim w 1943 roku byli zmuszeni błyskawicznie opowiedzieć się po stronie życia lub śmierci, hańby lub godności, chociaż te pojęcia były także rozmaicie interpretowane. Przed takimi wyborami stawać musieli bohaterowie „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

W czasie wojny niemożliwe jest normalne życie, zawieszone zostają niektóre prawa, moralność ulega przeobrażeniu....

Podobne wypracowania