Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Do obywatela Johna Brown” - operowanie obrazami w wierszu

Cyprian Kamil Norwid napisał wiersz pt. „Do obywatela Johna Brown” pod wpływem wydarzeń, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1859 roku. Amerykański farmer wystąpił w obronie wolności niewolników. Został tym samym uznany przez rząd swojego kraju za zdrajcę i skazany na śmierć przez powieszenie. Norwid chciał zaprotestować i wypowiedzieć się w sprawie pogwałcenia wolności. Nie chodziło jedynie o zniesienie niewolnictwa, ale w głównej mierze, o sposób, w jaki potraktowano obywatela kraju, który stanowił kolebkę demokracji.

Poeta jest mistrzem w operowaniu obrazem. Tak jest również tym razem. Wiersz rozpoczynają wersy, w których autor pisze, że posyła obywatelowi pieśń „jak mewę”, przez „Oceanu ruchome płaszczyzny”. Mewa jest ptakiem często spotykanym u wybrzeży mórz i oceanów. Jej skrzydła mają dużą rozpiętość, być może dlatego potrafi ona pokonywać duże dystanse, kierując się prądami morskimi. Zapewne dlatego Norwid wybrał właśnie tego ptaka, aby przekazać za jego pośrednictwem swą „pieśń”. Możemy się domyślać, iż owa pieśń jest pieśnią o wolności. Ptak będzie leciał długo do „ojczyzny Wolnych – bo wątpi już: czy ją zastanie?...”. Norwid...

Podobne wypracowania