Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Mewa” - problematyka dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Czechowa „Mewa” skupia się przede wszystkim na dwu wątkach: konflikcie Trieplewa z matką (w odniesieniu do relacji międzyludzkich) i Trigorinem (na płaszczyźnie literackiej) oraz na zupełnie odmiennych postawach w dążeniu do celu i realizacji swojego życiowego powołania (Trieplew – Nina – Trigorin).

Podłoże konfliktu Konstantego i Arkadiny możemy zaobserwować już na początku utworu, kiedy Trieplew skarży się wujowi, jak bardzo czuje się niezrozumiany, niedoceniony przez matkę i jej otoczenie. Chce być wielkim literatem, jednakże nie znajduje wsparcia wśród otaczających go ludzi, gdy głosi potrzebę wprowadzenia nowych form (postulaty symbolistów). To odbija się również na jego relacjach z matką – aktorką, przyzwyczajoną do określonego stylu gry, traktującą pomysły syna jako dziecinną igraszkę. Prawda jest jednak taka, że darzy ona Konstantego matczyną miłością, której być może nie potrafi okazać (nawet w scenie bandażowania głowy dochodzi między nimi do sprzeczki), ale która jednak jest – na końcu utworu bowiem zastajemy ją jeszcze przed odkryciem prawdy o samobójstwie syna. Dorn chce ukryć przed nią ten fakt jak najdłużej, co świadczy o tym, że śmierć Trieplewa będzie dla Arkadiny...

Podobne wypracowania