Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emil Zola „Nana” - interpretacja powieści

Emil Zola – z pochodzenia Włoch, po przeprowadzce do Francji ulega ideom socjalizmu. Wnikliwy obserwator życia społecznego i politycznego, wytrwale bada warunki życia robotników. Wyniki obserwacji są inspiracją do napisanych przez niego powieści.

Emil Zola uważany jest za głównego teoretyka europejskiego naturalizmu - prądu literackiego, który charakteryzował się niemalże fotograficznym opisem rzeczywistości. Powieści naturalistyczne służyły uwypukleniu problemów nierówności społecznej, niesprawiedliwości oraz wyzysku. Podstawy tego nurtu literackiego Emil Zola wyłożył w dziele zatytułowanym „Powieść eksperymentalna”.

Powieść „Nana” jest dziewiątą powieścią z cyklu „Rougon Macquartowie”. Jest to cykl dwudziestu powieści o dziejach różnych członków tej rodziny. Główną cechą tytułowych bohaterów jest dziedziczona choroba psychiczna. Zola dzieje bohaterów prezentuje w duchu naturalizmu. Przedstawia czytelnikowi prostych ludzi, którzy kierują się pragnieniem przetrwania, instynktami oraz popędem seksualnym.

Tytułową bohaterką powieści „Nana” jest Anna Coupeau, aktorka – prostytutka. Dziewczyna występuje w jednej ze scen całkowicie...

Podobne wypracowania