Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” - charakterystyka Alicji

Alicja to główna bohaterka powieści Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”. Poznajemy ją, kiedy jako czternastoletnia dziewczyna wspomina rozwód rodziców, jaki wydarzył się kilka lat wcześniej. Alicja miała wtedy osiem lat i określała się mianem „Bardzo Rozpieszczonej Jedynaczki”. W ten sposób zwracali się do niej rodzice prosząc, by wykonała różne polecenia. Alicji wydawało się, że mama i tata traktują ją bardzo surowo, ale dopiero po rozwodzie zrozumiała, że żyła w cudownych warunkach. Rozstanie rodziców zmienia wszystko – tata wyprowadza się z domu, dziewczynce bardzo brakuje jego obecności. O odczuciach z tym związanych Alicja opowiada dopiero po latach, tak kiełkuje w niej świadomość kłamstw, jakimi karmili ją rodzice, zapewniając, że nic się nie zmieni i wszystko będzie jak dawniej.

Mimo wszystko Alicja ma w miarę normalny dom, matkę i ojca, wakacje spędza u babci i dziadka, w cudownym wiejskim domku, z którego nie chce jej się wracać do rodziców. Lubi tamtą atmosferę, spokój i ciszę, a jednocześnie bliskość babci i dziadka, to, że wytrwali ze sobą tyle lat. Alicja lubi kogoś jeszcze – chodzi o Roberta, przystojnego chłopca i utalentowanego muzyka. Robert jest jej pierwszą miłością.

Życie w mieście nie jest już tak kolorowe – ojciec dziewczyny związał się z nową partnerką i ma z nią syna, Fryderyka. Alicja bardzo lubi brata, gorzej znosi jego mamę, nazywając ją pogardliwie „Miss Lata”. Po powrocie z wakacji wydarzy się jednak coś, co spowoduje zmianę tego podejścia.

Właściwie nie wiemy, jak wygląda Alicja, nigdzie w książce nie ma opisu jej wyglądu zewnętrznego. Na pewno jest ładna, może nawet bardziej niż ładna, oraz miła i sympatyczna. Lubi fotografować i oddaje się tej pasji w czasie wakacji na wsi. Lubi też pomagać innym, obchodzi ją los jej koleżanek, bliższych i dalszych. Pomaga najlepszej przyjaciółce Sarze, która wplątała się w beznadziejną sytuację za sprawą Borysa, chłopaka, który jej się podoba. Pomaga innej koleżance, cierpiącej na anoreksję. Największą pomoc dziewczyna okaże bratu Fryderykowi choremu na nieuleczalny nowotwór. Chłopiec trafia do szpitala, a Alicja pojawia się tam codziennie, by opiekować się i bawić z malcem.

Właśnie tragiczna choroba brata jest czynnikiem, który doprowadzi do zmiany w charakterze Alicji, sprawi, że stanie się prawie dorosłą osobą. Cierpienia malca spowodują, że dziewczyna pogodzi się z mamą Fryderyka i stanie się dla niej prawie przyjaciółką. Nowa Alicja dostrzeże wady swojej matki i zrozumie, dlaczego rodzice się rozstali. Będzie też kibicować matce w ułożeniu sobie na nowo życia. Zmieniona Alicja nie okazuje się jednak siostrą miłosierdzia – kiedy widzi, że być może za bardzo miesza się do życia Sary, wycofuje się. Nie chce, by przyjaciółka poczuła się skrępowana tą troską, pozwala, by Sara sama dowiedziała się, co będzie dla niej dobre. Alicja wie, że tylko w ten sposób można się czegoś w życiu nauczyć, bo też przez to przeszła.

Podobne wypracowania do Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” - charakterystyka Alicji