Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny” - „Tren V” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śmierć Urszulki była wielkim ciosem dla Jana Kochanowskiego. Pogrążony w cierpieniu poeta postanowił zrobić to, na co dziewczynka nie miała sama szans – upamiętnić jej postać. W tym celu powstał cykl dziewiętnastu trenów. Zastanówmy się teraz nad wymową piątego z tych utworów.

Utwór rozpoczyna się porównaniem Urszulki do maleńkiego drzewka oliwkowego, które zostało ścięte przez nieopatrznego ogrodnika podczas eliminowania chwastów. Wątła, ale bardzo wartościowa, roślinka stanowi symbol nieżyjącej córki. Jednak poecie nie chodziło tylko o przyrównanie jej do niewielkiego drzewka, stosując takie zestawienie automatycznie „uruchomił” symboliczne znaczenie oliwki. Pojawia się ona już w Starym Testamencie. To właśnie jej gałązkę na arkę Noego przyniosła gołębica. Roślinka stała się więc symbolem Bożej Opatrzności i pomocy. Być może w ten sposób poeta chciał podkreślić szczególną osobowość Urszulki. Warto jeszcze podkreślić, że oliwka jest także symbolem kultury śródziemnomorskiej, czyli miejsca, które stało się kolebką renesansu. Podążając tym tropem, możemy założyć, że przejawiająca liczne talenty dziewczynka miała stać się kontynuatorką dzieła ojca – wybitnego...

Podobne wypracowania