Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - „Granica” jako powieść polityczna. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Granica” Zofii Nałkowskiej przez to, że porusza wiele ważkich problemów tyczących się rozmaitych dziedzin życia prywatnego i społecznego, stanowi doskonały przykład wielu odmian powieści. Interpretować można ją, między innymi, jako powieścią polityczną.

Czas akcji opisany w utworze obejmuje przełom lat 20. i 30. XX wieku. W tym okresie rządzi sanacja i Polska przeżywa kryzys ekonomiczny. W społeczeństwie panuje podział na biednych i bogatych. Ci drudzy nie interesują się losem ubogich. Są obojętni na ich cierpienia, liczą się tylko z własnymi problemami i szukają korzyści dla siebie. Stąd choroby wśród najbiedniejszych czy protesty wśród robotników. 

W „Granicy” Nałkowska demaskuje działania rządu. Dygnitarze obsadzają najwyższe stanowiska swoimi ludźmi, którzy nie zawsze odnajdują się w nowej roli. W ten właśnie sposób Zenon został prezydentem miasta. Przyczynił się do tego Tczewski, który miał ogromne wpływy w mieście. Zenon na początku kadencji obiecuje mieszkańcom wzrost ekonomiczny i pomoc biednym. Później jednak daleki jest od realizacji swoich obietnic. Ubogich zbywa jedną noclegownią, na której poprzestaje działania na ich rzecz.

Ziembiewicz nie jest dobrym...

Podobne wypracowania