Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - arcydzieło czy kicz? Uzasadnij swoją odpowiedź

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Henryka Sienkiewicza z 1896 roku pt.: ,,Quo vadis” określany jest mimowolnie stałym epitetem: ,,najsławniejsza powieść polska”. Oddaje on w pełni prawdę o dziele pozytywistycznego twórcy. ,,Quo vadis” zyskało sobie rzesze czytelników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jej olbrzymia poczytność i popularność mają swoje źródło z jednej strony w atrakcyjnej, pełnej napięcia fabule, a z drugiej, w niezwykłym artyzmie pisarza, którego doświadczamy na każdej stronie dzieła.

Zarzucano niejednokrotnie Sienkiewiczowi schematyczność rozwiązań kompozycyjnych, stale pojawiające się motywy: porwania, wielka miłość z przeszkodami, pojedynki, starcia siłowe, ucieczki… To wszystko znajdziemy zarówno w ,,Trylogii”, w ,,Krzyżakach”, jak i w Quo vadis”. Są to przykuwające uwagę sceny, pełne dynamizmu i napięcia. I to pewnie dzięki nim tak wielu ludzi sięga po powieści historyczne pisarza i za każdym razem z zapartym tchem śledzi przygody na wpół fikcyjnych bohaterów. Mogłoby to świadczyć na niekorzyść autora, który, wydawałoby się, schlebia niewybrednym gustom czytelników, a zarazem dowodzić o ,,kiczowatość”, a więc tendencyjności i mierności jego utworów....

Podobne wypracowania