Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem utworu Antoniego Czechowa pod tytułem „Człowiek w futerale” jest Bielikow. Bielikow jest miejscowym nauczycielem greki. Jednak znany jest każdemu mieszkańcowi miasteczka nie tylko z tego względu. Nikt go tam nie lubi i nie cieszy się powszechnym poważaniem. Uznawany jest za donosiciela, pozbawionego uczuć i skrępowanego własnymi, udziwnionymi zasadami i regulaminami. Ściśle współpracuje z władzami.

Bielikow nie jest postacią skomplikowaną, ale bojącą się życia, jego realiów. Dlatego pozostaje zamknięty w sobie, izoluje się od wszystkich, to tytułowy „człowiek w futerale”. Zamknięty jest w swoim własnym świecie zasad i regulaminów. Bohater uprzykrza życie nie tylko innym, ale i przede wszystkim samemu sobie. Poprzez krępowanie się zasadami narzuconymi mu przez samego siebie, nie wiedzie spokojnego życia, ale monotonne, rutynowe.

W szkole uważany jest za strasznego, wymagającego i surowego nauczyciela. Uczniowie go nie znoszą, bo karze ich za najdrobniejsze przewinienia, najbardziej drobiazgowe wykroczenia regulaminu szkolnego. Można szybko wyjść z założenia, że Bielikow po prostu nienawidzi ludzi i wszystkiego, co w jakikolwiek sposób mogłoby się kojarzyć z wolnością, ogólnie pojętą...

Podobne wypracowania