Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - Balladyna - ambitna czy zbrodniarka? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główna bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” jest zbrodniarką. W poniższych argumentach spróbuję udowodnić swoją tezę na ten temat.

Po pierwsze Balladyna zabiła swoją siostrę. Nie wahała się przed morderstwem i nie było to dla niej zbyt trudne zadanie, gdyż miała przed sobą jasno postawiony, niełatwo osiągalny, cel – zdobycie Kirkora. Wystawione na próbę przez króla, wraz z siostrą mają za zadanie uzbierać pełen dzbanek malin. Ta, która dokona tego jako pierwsza, zostanie żoną władcy. Balladyna z powodu swojego lenistwa przegrywa, jednak nie może pogodzić się z porażką i bezlitośnie morduje siostrę. Nie kocha Kirkora, w przeciwieństwie do Aliny, ale chce władzy, złotych szat, bogactwa. Jedyne, czego się boi, to tego, że oszustwo (i morderstwo) wyjdzie na jaw. Jej jedynym zmartwieniem pozostaje krwawa plamka na czole – kainowe piętno. Po rozmowie z Goplaną dowiadujemy się, że gdyby Alina została wskrzeszona, siostra zabiłaby ją jeszcze raz.

Po drugie, Balladyna przy pomocy Kostryna zabija Gralona, który domyśla się prawdy o śmierci Aliny. Królowa robi wszystko i za wszelką cenę, aby prawda nie ujrzała światła dziennego. Najbardziej boi się zdemaskowania. W międzyczasie...

Podobne wypracowania