Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis krajobrazu - Opis krajobrazu wiosennego

Wiosna to najweselsza pora roku. Wówczas najpiękniej kwitną kwiaty, zwierzęta mają najwięcej pracy, a drzewa i trawy zielenią się coraz mocniej każdego dnia. Słońce coraz śmielej wyłania się zza chmur i sprawia, że cała przyroda budzi się z nową energią.

Z mojego okna roztacza się przepiękny widok, wiosną dominuje w nim kolor zielony i żółty. Rozległa łąka porośnięta jest trawą. O tej porze roku zieleń trawy jest wyjątkowo intensywna. Na tym tle radośnie rozkwitły setki mleczy. Ich niewielkie żółte główki wdzięcznie odwracają się w stronę słońca. Urok mleczy jest tym większy, że bardzo krótkotrwały, w ciągu kilku dni przekwitną i pozostaną tylko dmuchawce. Z resztą cały wiosenny krajobraz jest bardzo dynamiczny. To pora wielkich przygotowań, zarówno w świecie zwierząt, jak i ludzi.

Najwięcej ruchu wprowadzają ptaki, niestrudzone w dziele uwijania sobie gniazd. Tuż pod oknem rośnie okazały orzech, na którym tata zawiesił budkę dla ptaków. Widocznie okazała się dość przytulna, ponieważ zamieszkały w niej sikorki. Co chwilę zaglądają do środka, czasem niosąc w dziobie jakąś gałązkę, listek czy sznurek. Często przysiadają na gałązkach i głośno ćwierkają, oznajmiając całemu światu, że to jest ich dom. Sam orzech wciąż wygląda smutno, ponieważ nie wypuścił jeszcze liści.

Za to drzewa, tworzące mały zagajnik na zboczu łąki, zdążyły się już trochę zazielenić. Pojawiły się na nich pierwsze nieśmiałe pąki, ale za parę dni będą już obsypane listkami. Jeszcze ładniej wygląda rosnąca po drugiej stronie domu morela, która jako pierwsza wypuściła pączki, jeszcze nie ma liści, ale już widać, że będzie pięknie kwitła.

Nieco dalej, za łąką na łagodnym zboczu góry, rozciągają się pola uprawne. Ludzie także mają bardzo dużo pracy wiosną. Kwadraty i prostokąty pól są zielone albo brązowe. Na tych zielonych wyrasta zboże, posiane jeszcze jesienią.  Podobnie jak trawa wydaje się zadowolone, że mogło wreszcie zrzucić śnieżną pokrywę i ogrzać się w pierwszych wiosennych promieniach słońca. Tam, gdzie nie wyrosło zboże ziemia jest brązowa. Czasem można dostrzec jeżdżące po nich traktory, które z tej odległości wyglądają jak dziecięce zabawki.

Niestety wraz z wiosną pobudziły się też muchy i komary. Ponieważ są jeszcze ospałe i wygrzewają się w nasłonecznionych miejscach, nie rzucają się jeszcze w oczy. Ale niedługo pewnie będzie się dało słyszeć głośne brzęczenie pszczół, much i komarów. Pierwsze dni wiosny rozbrzmiewają przede wszystkim śpiewem ptaków, niestety później coraz częściej będą je zagłuszać traktory i kosiarki.

Najważniejszym elementem tego wiosennego krajobrazu jest słońce. To ono sprawia te wszystkie przemiany. To za jego sprawą wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzewa zwracają się w jego stronę, szukając ciepła i światła. Owady i gady wychodzą ze swoich kryjówek, by ogrzać się po mroźnej zimie. Ludzie także wystawiają do niego twarze zmęczone ponurą zimą.

Podobne wypracowania do Opis krajobrazu - Opis krajobrazu wiosennego