Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mehoffer „Dziwny ogród” - interpretacja, opis obrazu

Józef Mehoffer, Dziwny ogród, Józef Mehoffer Dziwny ogród opis obrazu

Józef Mehoffer rozpoczął pracę nad obrazem „Dziwny ogród” w 1902 roku, dzieło było zaś gotowe w kilka miesięcy później, w roku 1903. Artysta sportretował na nim swoją rodzinę – małego syna oraz żonę – w scenerii letniego ogrodu.

Obraz uznaje się za jeden z najlepszych przykładów polskiej sztuki secesyjnej, odwołującej się także do stylistyki stosowanej przez symbolistów. Technika wykonania opiera się tutaj na delikatnych, inspirowanych giętkością roślin, liniach oraz barwnych plamach, które wyznaczają zarówno rysunek postaci, jak i otaczającego ich krajobrazu. Barwy są nasycone, utrzymane w jasnych tonacjach i bardzo bogato oświetlone, niosąc ze sobą jednocześnie pewien ładunek znaczeniowy.

Pierwszy plan zajmują dwie postaci: nagi chłopiec oraz kobieta stojąca w cieniu drzewa. Postać dziecka zdaje się odwoływać nie tylko do rzeczywistej osoby synka malarza, ale także do toposu dziecka, które zwykło symbolizować niewinność (jego nagość jest w pełni wyeksponowanym, najmocniej oświetlonym elementem dzieła) i siłę witalną natury. Ów wymiar wzmacniają także trzymane przez chłopca w obu rękach kwiaty, stanowiące symbol życia, rozwoju, ale również ulotności, która zdaje...

Podobne wypracowania