Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Donne „Sonet XIV” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Angielski twórca, John Donne, żył na przełomie XVI i XVII w. Był doktorem uniwersytetów w Cambridge i Oxfordzie. Znany jest jako jeden z prekursorów poezji metafizycznej. Styl poetycki, przez niego zapoczątkowany, znacząco odbiegał od ówcześnie obowiązującego. Donne nie stawiał na harmonię i łagodność. Jego wiersze przepełnione były żarliwą religijnością, wyrażały skrajne emocje. Jego bohaterowie toczyli nieustanną walkę.

Bardzo często poezja metafizyczna korzystała z języka filozofii oraz teologii, nie wzbraniała się także przed połączeniem motywów religijnych z erotycznymi. Cechował ją patos, powaga, często także atmosfera niepokoju i rozpaczy.

Omawiany wiersz nie jest regularnym sonetem - nie znajdziemy tutaj podziału na cztery zwrotki. O jego formie informują nas jednak rymy typowe dla tego gatunku (abba abba cdcd ee) oraz ilość wersów.

Utwór rozpoczyna się inwokacją, w której podmiot liryczny zwraca się do Boga. Możemy się więc domyślać, iż sonet ten będzie miał formę modlitwy. Jednak szybko odkrywamy, iż jest to modlitwa niecodzienna. Dużo w niej elementów odwołujących się do agresji, brutalności i przemocy.

Podmiot liryczny zwraca się do Boga z prośbą, by Ten „zmiażdżył”...

Podobne wypracowania