Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Seweryny Szmaglewskiej pt.: „Czarne Stopy” ukazała się w 1960 roku, stanowiąc początek serii powieści dla dzieci i młodzieży w dorobku uznanej kronikarki życia z czasów wojny i okupacji, jakie opisała w książkach przeznaczonych dla dojrzałych czytelników.

Akcja „Czarnych Stóp” rozgrywa się dziesięć lat wcześniej nieopodal miejscowości Mąchocice w Górach Świętokrzyskich, gdzie harcerze pod dowództwem Andrzeja Wróbla rozbijają obóz w trakcie wakacji. Głównym bohaterem jest Marek Osiński – najmłodszy uczestnik obozu, w jakim udział bierze pięć zastępów. Chłopiec pochodzi z bardzo biednej rodziny terroryzowanej przez ojca-alkoholika, toteż początkowo ma problemy z adaptacją w towarzystwie rozbawionych, tryskających humorem kolegów.

Feralną dla Marka okaże się już pierwsza noc w obozie, kiedy to podczas sprawowanej przez niego warty ze spiżarni znikają serdelki i mleko. Chłopcy oskarżają wtedy malca o kradzież, wiedząc o jego trudnej sytuacji rodzinnej, która w ich przekonaniu mogła popchnąć go do podobnego czynu. Śledztwo zakłócają jednak kolejne tajemnicze zdarzenia – zniknięcie sztandaru i wiadomości przekazywane przez „Leśne Oko”,...

Podobne wypracowania