Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Renesans - charakterystyka renesansu - przedstawiciele, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Renesans to nazwa epoki, która trwała ok. 200 lat (XV – XVI) i przedzielała średniowiecze i barok. Jej nazwa oznacza tyle co „odrodzenie”.  Najważniejszymi kierunkami myśli renesansowej były: humanizm i antropocentryzm. To pierwsze pojęcie oznacza prąd filozoficzny, który zwrócił uwagę na „człowieka”, jest rozwój, a również życie w społeczeństwie. Humaniści interesowali się zarówno filozofią, nauką jak i fizjologią – chcieli zbadać  i określić wszystkie cechy człowieka.  Propagowali oni życie w harmonii, zgodnie z zasadą Terencjusza: „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”. Z kolei antropocentryzm to taki sposób myślenia, w którym człowiek zajmuje najważniejszą rolę, to jego punkt widzenia jest najważniejszy.

Najważniejszym twórcą odrodzenia był Leonardo da Vinci – prawdziwy człowiek renesansu, to znaczy – wszechstronnie uzdolniony. Zajmował się zarówno filozofią, malarstwem, rzeźbą, architekturą, jak i medycyną, biologią, a nawet mechaniką. Wiele z jego projektów mechanicznych  czy architektonicznych przerasta możliwości wykonawcze epoki renesansu. Leonardo da Vinci był przekonany, że człowiek może osiągnąć...

Podobne wypracowania