Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka arystokracji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystokracja to jedna z grup społecznych przedstawionych przez Bolesława Prusa w powieści „Lalka”. Jest ona bardzo charakterystyczna. Po tym w jaki sposób została przedstawiona widać, że Prus w sposób charakterystyczny wyostrza jej wady, jednocześnie sugerując ocenę.

Arystokraci uważają się za grupę wyższą, ważniejszą od pozostałych ludzi. Świadczyć o tym ma ich szlachetne urodzenie. Gardzą oni wszystkimi, którzy nie pochodzą z ich warstwy społecznej. To bardzo próżni i zapatrzeni w siebie ludzie, dla których najważniejsze jest wyłącznie własne szczęście i to, by obracać się w kręgach towarzystwa podobnego do nich samych. Swoje życie prowadzą w sposób bardzo specyficzny. Arystokraci pogardzają jakąkolwiek pracą wychodząc z założenia, iż nie są oni do niej stworzeni. Nie są warstwą społeczną, która wprowadza jakąkolwiek aktywność do życia społecznego. To osoby niższego stanu są aktywne, działają. Arystokraci nie są użyteczni dla społeczeństwa, ponieważ prowadzą wyłącznie konsumpcyjny tryb życia, niczego do niego nie wnosząc. Są nastawieni wyłącznie na zaspokajanie własnych zachcianek i bezustanne szukanie przyjemności. Jedyną aktywnością jaką wykonują podczas trwania całego, długiego dnia jest gra w karty, udział...

Podobne wypracowania