Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Caravaggio „Ofiarowanie Izaaka” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieło słynnego włoskiego malarza epoki wczesnego baroku nawiązuje do biblijnej opowieści o ofiarowaniu Bogu Izaaka przez jego ojca – Abrahama. Bóg wysunął to żądanie, aby sprawdzić wiarę i oddanie patriarchy. Temat płótna został więc zaczerpnięty z Księgi Rodzaju. Obraz powstał prawdopodobnie w 1603 roku podczas pobytu Caravaggia w Rzymie. Artysta prowadził awanturniczy, owiany tajemnicą tryb życia i skrył się w Rzymie przed oskarżeniami o morderstwo.

„Ofiarowanie Izaaka” jest dziełem o niesłychanej dynamice akcji. Ewokuje w widzu uczucie napięcia i grozy. Biblijne postacie namalowane zostały w sposób realistyczny, ludzki, daleko im do wyidealizowania czy uwznioślenia. Caravaggio dużą wagę przywiązał do ruchu bohaterów, dokładnie odmalował ich anatomię. Na pierwszym planie widać Abrahama, który silnym ruchem przytrzymuje swojego syna. Abraham przedstawiony jest jako łysy starzec z długą brodą. Ubrany jest w czerwoną, powłóczystą szatę. Kolor czerwony może symbolizować jego potęgę i władzę na Izaakiem. Na jego twarzy widać zmarszczki. Mimika Abrahama wskazuje na jego złość i zarazem zaciętość – patriarcha podjął już decyzję o poddanie się woli Bożej.

Artysta doskonale oddał ludzką fizjonomię –...

Podobne wypracowania