Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łukasz Górnicki „Dworzanin polski” - cechy idealnego dworzanina - Idealny dworzanin według Łukasza Górnickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jakimi cechami powinien odznaczać się idealny mieszkaniec polskiego dworu w dobie renesansu? Czy prym powinien wieść jego umysł? A może ważniejsza jest przyjemna powierzchowność? Aby udzielić najpełniejszej odpowiedzi na to pytanie, warto zapoznać się z dziełem Łukasza Górnickiego pt.: „Dworzanin polski”, w którym w formie zwierciadła (z łac. speculum) została przedstawiona właśnie taka postać.

Za najważniejszą cechę dworzanina, wynikającą z tego dzieła, możemy uznać wdzięk. Wiążą się z nim takie przymioty jak naturalność i gracja. Idealny dworzanin musi przede wszystkim sprawiać wrażenie osoby działającej w sposób płynny i pozbawiony sztuczności. Pojęcie wdzięku możemy uznać za nadrzędne i najszersze, na które będą składać się pozostałe cechy.

Bardzo ważnym problemem dla uczestników spotkania w podkrakowskich Prądnikach jest język ojczysty. Cechą charakterystyczną mieszkańców Polski było to, że ledwo pomieszkali gdzieś za granicą, a już pragnęli w rodzinnym kraju wypowiadać się tylko w nowo poznanym języku. Przez to sprawiali wrażenie sztucznych, jakby niedopasowanych. Celem dzieła nie jest, co oczywiste, krytyka używania języków obcych. Wręcz przeciwnie, idealny dworzanin powinien płynnie nimi władać....

Podobne wypracowania