Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerome David Salinger „Buszujący w zbożu” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydanie powieści Salingera „Buszujący w zbożu” w roku 1951 roku wywołało skandal. Społeczne oburzenie budził przede wszystkim wulgarny język i otwarte poruszanie spraw seksualności nastolatków. Dziś książka jest wpisana na listę lektur, w Polsce nie należy do kanonu, ale często jest omawiana jako nadobowiązkowa. Rehabilitacja autora i jego działa dobitnie świadczy o przemianach społecznych, o nowym spojrzeniu na młodość i jej problemy.

Opowieść o młodzieńczym buncie i trudnościach związanych z przejściem do dorosłego życia zostaje opowiedziana przez siedemnastolatka, przez co staje się bardziej autentyczna. Autor nie cenzuruje jego języka i nie unika trudnych tematów, przez co postać głównego bohatera nie jest ani jednoznacznie pozytywna, ani negatywna. Holden Caulfield jest zagubionym nastolatkiem, poszukującym własnej drogi w życiu, popełnia wiele błędów, jest wyjątkowo krytyczny, postępuje nieodpowiedzialnie, ale przyświeca mu słuszna idea czynienia dobra, mimo nienawiści do świata, potrafi kochać dzieci i ich nieskomplikowany świat.

Holden opowiada swoją historię przebywając w szpitalu, choć ta kwestia niegdzie nie jest wyjaśniona, można przypuszczać, że chodzi o szpital psychiatryczny. Bohater przywołuje zdarzenia sprzed...

Podobne wypracowania