Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - Polska jako matka - charakterystyka motywu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw Polski jako matki jest motywem bardzo charakterystycznym dla „Kazań sejmowych” Piotra Skargi. Kaznodzieja wypowiada się o Rzeczypospolitej bardzo czule – jako o bezbronnej matce potrzebującej pomocy ze strony swoich dzieci–obywateli.  Szczególnie zaś motyw ten pojawia się w kazaniu wtórym „O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie”.

Kaznodzieja Piotr Skarga jako gorący orędownik wartości patriotycznych i tradycyjnych z miłością i szczerym zaangażowaniem opowiada o Polsce jako o matce. „Jako najmilejszej matki swej miłować i onej czcić nie macie, która was urodziła i wychowała, nadała, wyniosła? Bóg matkę czcić rozkazał. Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją. A która jest pierwsza i zasłużeńsza matka jako ojczyzna, od której imię macie, od niej jest?”. Polska to matka wszystkich obywateli. To ona na swojej krwawicy wychowała Polaków.

Skarga podkreśla, że czczenie oraz szanowanie ojczyzny, czyli matki wszystkich obywateli jest nakazem bożym. O miłowaniu matki mówił sam Jezus Chrystus, jest to przykazanie Boże. Ojczyznę-matkę należy uświęcać. Matce zawdzięczamy wszystko. To ona według Piotra...

Podobne wypracowania