Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J. W. Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - opracowanie

Powieść o młodym uzdolnionym artyście - Werterze - pisana w formie listów Wertera do przyjaciela - Wilhelma - to historia jego tragicznej niespełnionej miłości. Na początku powieści Werter przybywa do małego miasteczka, by załatwić sprawy związane ze spadkiem matki. Spotyka tam Lottę, którą zaczyna darzyć miłością. Miłość jest nieodwzajemniona: Lotta jest zaręczona z Albertem.

Werter wyjeżdża na służbę dyplomatyczną, gdzie poznaje hrabiego C. oraz pannę von B., których traktuje jak przyjaciół. Jednak pewnego wieczoru podczas wizyty u hrabiego, Werter silnie odczuwa nieakceptację ze strony pozostałych gości hrabiego, ze względu na swój niższy status społeczny. Czuje się upokorzony i zdradzony. Jego cierpienia potęguje wiadomość o ślubie Lotty i Alberta. Werter otrzymuje zwolnienie ze swojej misji dyplomatycznej, wyrusza w drogę do znajomego księcia.

Wkrótce jednak decyduje się na wizytę u Lotty, lecz każde kolejne odwiedziny potęgują ból i tęsknotę. W pewnym momencie Albert prosi Lottę, by ta odprawiła Wertera. Lotta czyni Werterowi wyrzuty, a ten, bliski obłędu, postanawia popełnić samobójstwo. Pisze list do Wilhelma i do matki, z prośbą o wybaczenie, po czym udaje się do Lotty. Kobieta powoli uświadamia sobie uczucia, jakie żywi do przyjaciela. Prosi Wertera o przeczytanie „Pieśni Osjana”. Poezja wzrusza ich oboje, obejmują się i zaczynają całować, Lotta ucieka jednak do drugiego pokoju, a Werter wraca do domu i pisze list pożegnalny do ukochanej. Posyła służącego do Alberta, by pożyczyć od niego pistolet. W nocy ubiera się w niebieską koszulę i żółty frak, które miał na sobie w dniu, gdy poznał Lottę i strzela do siebie.

„Cierpienia młodego Wertera” to powieść w listach, są one datowane i adresowane głównie do przyjaciela Wilhelma. Werter opisuje w nich wydarzenia, których był uczestnikiem, a także myśli, emocje i uczucia, które przeżywa.

Głównym motywem powieści jest nieszczęśliwa miłość głównego bohatera, przyczyna jego cierpień. Cierpień tak wielkich, że ostatecznie pchają Wertera do samobójczej śmierci. Powieść porusza także problematykę społeczną: Werter często w swoich listach do przyjaciela wspomina o kwestiach podziałów klasowych, sam również jest ofiarą świadomości tych podziałów: choć stara się pozytywnie odnosić do biedoty wiejskiej, to traktuje ich z góry. Później z kolei sam doznaje odrzucenia (spowodowanego różnicą pozycji społecznej) przez osoby, które uważał za przyjaciół, co potęguje cierpienie bohatera i jego poczucie osamotnienia i zagubienia.

Podobne wypracowania do J. W. Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - opracowanie