Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J. W. Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść o młodym uzdolnionym artyście - Werterze - pisana w formie listów Wertera do przyjaciela - Wilhelma - to historia jego tragicznej niespełnionej miłości. Na początku powieści Werter przybywa do małego miasteczka, by załatwić sprawy związane ze spadkiem matki. Spotyka tam Lottę, którą zaczyna darzyć miłością. Miłość jest nieodwzajemniona: Lotta jest zaręczona z Albertem.

Werter wyjeżdża na służbę dyplomatyczną, gdzie poznaje hrabiego C. oraz pannę von B., których traktuje jak przyjaciół. Jednak pewnego wieczoru podczas wizyty u hrabiego, Werter silnie odczuwa nieakceptację ze strony pozostałych gości hrabiego, ze względu na swój niższy status społeczny. Czuje się upokorzony i zdradzony. Jego cierpienia potęguje wiadomość o ślubie Lotty i Alberta. Werter otrzymuje zwolnienie ze swojej misji dyplomatycznej, wyrusza w drogę do znajomego księcia.

Wkrótce jednak decyduje się na wizytę u Lotty, lecz każde kolejne odwiedziny potęgują ból i tęsknotę. W pewnym momencie Albert prosi Lottę, by ta odprawiła Wertera. Lotta czyni Werterowi wyrzuty, a ten, bliski obłędu, postanawia popełnić samobójstwo. Pisze list do Wilhelma i do matki, z prośbą o wybaczenie, po czym udaje się do Lotty. Kobieta powoli uświadamia sobie...

Podobne wypracowania