Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Krzak dzikiej róży...” - impresjonizm. Impresjonizm u Kasprowicza

Utwór Jana Kasprowicza pt.: „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” jest jednym z ciekawszych przykładów wykorzystania poetyki impresjonizmu w naszej literaturze.

Impresjonizm to kierunek w literaturze, malarstwie, sztuce, którego twórcy starali się uchwycić nastrój danej chwili, jej specyfikę, jednorazowość, niepowtarzalność. Próbowali oni zatrzymać jak gdyby czas w momencie, gdy jakieś tajemnicze, ulotne zjawisko miało miejsce. W poezji, najpowszechniejszym środkiem wyrazu stała się więc synestezja. Dzięki niej zwracano uwagę odbiorcy na zmysły: na węch, słuch, wrażenia wzrokowe, zapach. Ważne stały się barwy, wyraziste kolory, ale nie krzykliwe tak jak w wypadku ekspresjonistów – tu bardziej chodziło o oddanie słowami jak najtrafniej np. chwili, gdy promienie słoneczne zmieniają barwę kobiecych włosów, gdy krople rosy nawilżają liście drzew itd. W ten sposób, pośrednio,  zwykle przez nastrojowe opisy natury, oddawane były również uczucia podmiotu lirycznego.

W warstwie opisowej Kasprowicz w pełni wykorzystuje założenia impresjonistów. W pierwszym sonecie wchodzącym w skład cyklu widzimy m.in. ciemnosmreczyńskie zwaliska skał, a więc jest to górski,...

Podobne wypracowania