Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rembrandt „Powrót syna marnotrawnego” - opis obrazu, interpretacja

Rembrandt, Powrót syna marnotrawnego opis obrazu, Powrót syna marnotrawnego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót syna marnotrawnego” powstał pod koniec życia wielkiego barokowego artysty holenderskiego, Rembrandta Harmenszoon von Rijna, prawdopodobnie jako jego ostatnie dzieło. Stanowił powrót do tematu zrealizowanego wiele lat wcześniej w postaci rysunku o podobnej kompozycji, nie nacechowanego jednak tak silnymi emocjami jak późniejszy obraz. Jego powstanie wiąże się ze śmiercią syna malarza – Tytusa – stąd też można przyjąć, że prace nad dziełem trwały pomiędzy 1660 a 1668 rokiem.

Tematem obrazu jest scena zaczerpnięta z biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym. Przypomnijmy – opowiada ona o ojcu, który podzielił swój majątek pomiędzy dwóch synów; jeden z nich pozostał w domu rodzinnym i wykorzystał podarowane mu pieniądze na pomnożenie schedy, drugi zaś odszedł od ojca i szybko roztrwonił swoje uposażenie na hulanki. Po kilku latach marnotrawny syn powraca do domu i spotyka się z ciepłym przyjęciem ze strony ojca, który miał go już za nieżywego i cieszy się z jego odzyskania. Takie zachowanie rani jednak prawego syna, który na miłość ojca musiał zasłużyć ciężką pracą i troskliwą opieką.

Rembrandt odmalowuje tę scenę ze sporym ładunkiem emotywnym, obdarzając każdą z postaci...

Podobne wypracowania