Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - motyw podróży jako sposób na przekazanie idei oświecenia

Podróż to motyw bardzo często wykorzystywany w utworach epoki oświecenia. Człowiek, który podróżuje, poznaje nowych ludzi i nowe kraje, uczy się czegoś, a przy okazji dowiaduje się więcej o sobie samym. Oświecenie zwane jest epoką rozumu, bo właśnie rozum uznano za główny czynnik poznawania świata. W oświeceniu najbardziej cenione było to, co można ogarnąć rozumowo. Na dalszy plan zeszły uczucia, główni bohaterowie oświeceniowych arcydzieł to ludzie, potrafiący zrobić użytek z rozumu. Często też ich losy czy przeżycia mają być nauką dla czytelników, jak postępować, a czego się wystrzegać.
 
Podobnie jest w przypadku powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”. Motyw podróży odnajdujemy już w tytule dzieła, wiadomo, że chodzi o książkę, opowiadająca o wyprawach bohatera zwanego Lemuel Guliwer. Marzy on o zwiedzaniu dalekich krain i nieznanych lądów, kiedy zostaje lekarzem, wstępuje na statek i wyrusza w pierwszy rejs. Po kilku latach wraca, ale chęć podróżowania wcale w nim nie wygasła Guliwer wyrusza w kolejny rejs i po tym, jak jego statek ulega katastrofie, trafia na wyspę Liliputów. To istoty takie same jak ludzie, ale o bardzo małych rozmiarach - mają 15 centymetrów...

Podobne wypracowania