Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - rola opisów przyrody w „Siłaczce” Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opisy przyrody w szerszej skali pojawiły się w literaturze wraz z realizmem, a więc około połowy wieku XIX. Oprócz szczegółowego oddania realiów przestrzennych służyły one także powiązaniu przeżyć wewnętrznych bohatera ze stanem przyrody. Poprzednicy pozytywistów – romantyczni poeci – lubowali się w opisywaniu natury w różnych jej wariantach, od wzburzonego morza po wzniosłe i monumentalne góry. Mistrzem był oczywiście Mickiewicz, który w „Sonetach Krymskich” świetnie oddał stan ducha Pielgrzyma, opisując krymską przyrodę.

W „Siłaczce” narrator przedstawia ponurą przyrodę Obrzydłówka. Spełnia ona kilka ról. Po pierwsze jest zabiegiem konstrukcyjnym - tłem, elementem składowym świata, w którym żyje główny bohater – doktor Paweł Obarecki. Pustkowie porośnięte bezkształtną, skarłowaciałą roślinnością, bagnisty teren z drogami prowadzącymi donikąd, nieurodzajna, jałowa ziemia pozbawiona możliwości dawania nowego życia i jasne słońce uwydatniające marność i nieprzychylność obrzydłowskiej natury.

Po drugie, opisy przyrody stanowią odpowiednik opisów nastroju, kondycji psychicznej doktora. Narrator, który posługując się modnym w dziewiętnastym...

Podobne wypracowania