Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - charakterystyka hrabiego Monte Christo

Aleksander Dumas jest francuskim poetą żyjącym w XIX wieku. Jego twórczość – początkowo ograniczana przez cenzurę, po rewolucji w 1830 nie jest ograniczona żadnymi barierami. Powieściopisarz i dramaturg, zdobywa sławę takimi dziełami jak: . „Trzej muszkieterowie”, „Pamiętnik lekarza”, a także „Dziadek do orzechów” czy „Hrabia Monte Christo”.

Popularność powieści należy powiązać z doskonałym stylem pisarza, który jest bardzo dużym atutem książek. Dumas potrafi dogłębnie scharakteryzować bohaterów oraz ich perypetie. Pisarz posługuję się językiem prostym i przystępnym dla czytelnika, który jednocześnie jest pełen aforyzmów. Jednocześnie pisarz nie ucieka od społecznych i politycznych problemów ówczesnej Francji, w tle opowiada o mentalności społeczeństwa oraz odkrywa tajniki psychologii. Dzięki temu książki Dumasa czyta się z przyjemnością i chce się do nich powracać.

Głównym bohaterem powieści „Hrabia Monte Christo” jest Edmund Dantes – młody żeglarz. Jest to człowiek dobry, zaradny i przystojny – poznajemy bohatera w momencie, kiedy zostaje kapitanem statku. Ten ogromny awans społeczny umożliwia mu zaślubiny z ukochaną Mercedes. Jednak szczęście bohatera nie trwa długo – nielojalny przyjaciel donosi  na niego, czego rezultatem jest aresztowanie Dantesa.

Odtąd Dantes spędzi kilkanaście lat w zamku If. Tam poznajemy dogłębnie bohatera, jego trudną samotność oraz życie wewnętrzne. Dantes codziennie modli się o wolność. Bohater pragnie sprawiedliwości. Wszelkie próby ucieczki z więzienia lub ucieczki od życia (czyli próby samobójcze) kończą się niepowodzeniem. Po sześciu latach do celi Dantesa dokopuje się współwięzień, ksiądz Faria. Odtąd bohaterowie zaczynają rozmawiać na temat nauk humanistycznych i ścisłych, uczą się wzajemnie oraz opowiadają o swoim życiu. Tutaj poznajemy mroczną stronę duszy Dantesa – bohater planuje zemstę na tych, którzy przyczynili się do jego nieprawnego uwięzienia.

Po opuszczeniu więzienia Dantes, dzięki tajemnicy przekazanej przez księdza, staje się bajecznie bogaty. Przyjmuje przydomek Monte Christo i powraca do miejsca, które kilkanaście lat wcześniej opuścił jako więzień. Wciela w życie swój misterny plan – umiejętnie kieruje losami ludzi, pomagając jednym i krzywdząc innych. Sam staje się szczęśliwy i zamieszkuje z kochanką w majątku na wyspie.

Podobne wypracowania do Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - charakterystyka hrabiego Monte Christo