Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Zaklęcie” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Zaklęcie” powstał w roku 1969 i został wydany w tomie „Miasto bez imienia”, w najdojrzalszym okresie jego twórczości. W tamtych latach wydawanie utworów Miłosza na terenie Polski były surowo zakazane, jednak w końcu i w jego ojczyźnie ujrzały światło dzienne. „Zaklęcie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych wierszy z tego zbioru.

Utwór ten jest jednoznaczną pochwałą ludzkiego rozumu. Rozum, a może i mądrość życiowa staje się jedynym wyznacznikiem prawidłowego życia. Nic nie wskazuje nam lepszej drogi niż rozum, zdawałby się mówić Miłosz. To jego powinniśmy słuchać przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, bo tylko ów rozum poprowadzi nas jakby za rękę przez życie w sposób najmniej skomplikowany. Rozum toruje nam prostą drogę wśród licznych zakrętów.

„On ponad to, co jest, wynosi, co być powinno,
Nieprzyjaciel rozpaczy, przyjaciel nadziei.
On nie zna Żyda ni Greka, niewolnika ni pana,
W zarząd oddając nam wspólne gospodarstwo świata”.

Dla rozumu nie ma rozróżnień między rasami, poglądami politycznymi. Dzięki rozumowi możemy robić wszystko i to we właściwy sposób (na przykład...

Podobne wypracowania