Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - charakterystyka Łyska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Gustawa Morcinka pt.: „Łysek z pokładu Idy” rozpoczyna się sceną wprowadzania pięknego konia do szybu, który ma go zwieźć na dół, do szybu, jaki stanie się miejscem jego pracy i zamieszkania, prawdopodobnie aż do czasu śmierci. Łysek przeczuwa zagrożenie, toteż wzbrania się przed wejściem do windy, dając się przekonać dopiero wiązce siana, którą podsuwa mu pod nozdrza Kubok - jego przyszły towarzysz pracy i najlepszy przyjaciel.

Znalazłszy się na dole Łysek rozgląda się uważnie po nowym dla niego miejscu zupełnie jak człowiek. W czasie pracy przy ciągnięciu wagoników napełnionych węglem na kopalnianym pokładzie Idy koń szybko zjednuje sobie sympatię wszystkich górników, dając się poznać jako wyjątkowo pojętne, a przy tym bardzo przyjacielskie i pomocne zwierzę:
    „- Wiecie, ludzie! – mawiał [Kubok] pod szybem, kiedy czekało się na windę po szychcie. – Wiecie, ludzie złoci, ale takiego konia jeszcze nie widziałem w życiu!
    I szeroko opowiadał jaki on zmyślny i mądry, sprytny i oswojony, popierał swoje wywody przykładami, przytaczał ich całe mnóstwo, a kamraci słuchali, żuli powoli tytoń i co raz któryś z nich głową kiwał i głośno przytakiwał...

Podobne wypracowania