Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant” - opracowanie

Henryk Sienkiewicz, nowele Sienkiewicza, opracowanie, literatura pozytywizmu,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Henryka Sienkiewicza pt.: „Janko Muzykant” to historia dziesięcioletniego chłopca, który poniósł śmierć tylko dlatego, że chciał przez chwilę poczuć się prawdziwie szczęśliwy.

Nowela napisana został w epoce obfitującej w tendencyjność i moralizatorstwo; w czasie, gdy literatura narzucała czytelnikowi swój – ideowo określony i umotywowany – punkt widzenia, propagowała określone hasła, odwoływała się do znanych powszechnie postulatów. Autorzy starali się dotrzeć do wyobraźni odbiorcy poprzez realistyczne i naturalistyczne obrazki, które w wymowny sposób przedstawiały dany problem społeczny.

Takim tekstem jest również „Janko Muzykant”. Jednak nowela ta nie tylko podejmuje ważki problem, jest również, a może przede wszystkim, poruszającym studium egzystencji chorowitego, niezwykle uzdolnionego dziecka, którego talent został lekkomyślnie zniszczony przez ignorancję i głupotę otoczenia.

Nowela rozpoczyna się od przedstawienia postaci głównego bohatera. Gdy chłopiec urodził się, był niezwykle słaby i wątły, nikt nie dawał mu choćby cienia nadziei na przetrwanie. A jednak udało mu się przeżyć kilka kolejnych lat w nie najgorszym zdrowiu. Jan, bo...

Podobne wypracowania