Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o Wandzie i Niemcu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krakowska legenda o Wandzie, która wolała umrzeć niż poślubić Niemca jest znana w całej Polsce.

Wanda była piękną i młodą dziewczyną. Była córką Kraka. Para władców żyła na Wawelu zgodnie i szczęśliwie. Ale ich radość nie trwała długo, ponieważ Krak zmarł. Zgodnie z tradycją Wanda miała oddać swoje życie i dołączyć do zmarłego ojca. Powinna spłonąć na stosie wraz z dobytkiem króla, jego orężem, psami, końmi i sługami. Jednak nie zrobiła tego. Postanowiła odejść od zwyczaju i panować nadal nad miastem. Rada miasta nie protestowała, ponieważ poddani kochali swoją królową. Ale byli też ludzie, którzy dziwili się nowym zwyczajom wprowadzonym przez Wandę.

Panowanie królowej było jednak krótkie. Wkrótce po tych wydarzeniach do miasta zawitał niemiecki książę Rydygier. Uroda Wandy zrobiła na nim ogromne wrażenia i chciał ją poślubić. W razie odmowy zagroził, że napadnie na gród. Rada prosiła Wandę, by wyszła za Rydygiera i nie narażała mieszkańców na jego gniew. Królowa wolała jednak zginąć niż żyć z Niemcem. Pewnej nocy rzuciła się w wody Wisły i utonęła.

Historia Wandy ukazuje przede wszystkim jej ogromną miłość do ojczyzny. Dziewczyna była Polką i bardzo kochała swój kraj...

Podobne wypracowania