Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Na szczycie piramid” - interpretacja wiersza

„Na szczycie piramid” Juliusza Słowackiego to wiersz, w którym podmiot liryczny możemy utożsamić z autorem wiersza. Wiemy bowiem, że powstał jako literacki efekt kilkunastomiesięcznej podróży poety na Bliski Wschód, w którą wyruszył w 1836 roku.
 
Wiersz „Na szczycie piramid” jest jakby rzutem oka na widok okolicy rozciągającej się wokół piramidy Cheopsa, na której stoi podmiot liryczny. Zaczyna się od opisu olbrzymiej piramidy, która zdaje się nie do ogarnięcia jednym spojrzeniem.

Podmiot liryczny jest pod wrażeniem ogromu tego królewskiego grobowca. Opisuje atmosferę chwili, czyta napisy widniejące na murach: jest tak cicho, że słyszy dźwięk zegarka i bicie własnego serca. Autor odczytuje te dźwięki jako analogię czasu i życia, które w tym miejscu, w którym się znalazł jakby stanęły w miejscu.

Podmiot liryczny patrzy na horyzont i dostrzega owalny kształt Ziemi. Widzi Kair, Nil i łąki, na których rosną daktyle. Widok ten jest przejmujący, złoto piasków pustynnych przyciąga wzrok, kontrastując z błękitem nieba, na ich tle wyróżniają się drzewa, pod którymi został osiołek, na którym podmiot liryczny dotarł do tego miejsca,...

Podobne wypracowania