Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozczarowania romantycznych kochanków - rozwiń temat w oparciu o „Lalkę”, „Dziady” i inne wybrane utwory

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm to epoka, która bardzo wyraźne zapisała się na kartach zarówno literatury, jak i kultury europejskiej. Romantyzm wyniósł na piedestał takie wartości jak miłość, patriotyzm czy poświęcenie. Nigdy wcześniej w kulturze tak dokładnie i z takim pietyzmem nie opowiadano o miłosnych uniesieniach tragicznych kochanków. Romantycy robili wszystko, aby podkreślić swoją indywidualność – szczególnie w miłości. Obiekty swoich westchnień wysławiali na wszelkie możliwe sposoby, ukazując postacie kobiet jako aniołów.

W tych okolicznościach powstały między innymi słynne „Dziady” Adama Mickiewicza. Ich część IV stanowi poetycką historię Gustawa – tragicznie zakochanego w kobiecie, która go porzuciła i wyszła za mąż za innego. Kochanek z tego powodu popełnia samobójstwo, ale jego dusza nadal nie może znaleźć ukojenia. Jako duch-potępieniec, nawiedza dom Księdza i opowiada swoją bolesną historię. Nie może pogodzić się z tym, co się stało. Oskarża ukochaną i jednocześnie ją broni, jest rozdarty wewnętrznie. Wygłasza pełen emocji monolog, w którym to uczucia rozdają karty. Unosi się gniewem, nienawiścią i wściekłością: „Kobieto! puchu marny! Ty wietrzna istoto!/ Postaci twojej zazdroszczą anieli,/...

Podobne wypracowania