Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - charakterystyka Szymona Pietruszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szymon Pietruszka to główny bohater powieści Wiesława Myśliwskiego pt.: „Kamień na kamieniu”. Jego losy poznajemy – a właściwie bohater sam o nich opowiada na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od czasów przedwojennych, poprzez II wojnę światową, aż po lata PRL-u.

Szymon to rosły i silny mężczyzna, w młodości był bardzo przystojny, miał wielkie powodzenie u kobiet. Z wiekiem jego uroda przeminęła, a on się nie ożenił. Szymon nie ma dzieci, jego rodzice umarli, a obu braci – Antoni i Stanisław – mieszka w mieście. Najstarszy Michał nie przejął od ojca gospodarki, jak wynikałoby z wiejskiej tradycji; również robił karierę, ale pewnego dnia żona przywiozła go do rodzinnej wsi i tam pozostawiła. Mieszka razem z Szymonem, lecz z powodu jakiegoś urazu lub przeżyć prawie w ogóle się nie odzywa, nie potrafi o siebie zadbać, Szymon oprócz pracy w gospodarstwie musi go strzyc i czesać. Na szczęście bohater wie, jak to robić, przed laty sam zarabiał jako fryzjer i golibroda.

Jak widać, to Szymon – mimo że nie był najstarszym synem – odziedziczył gospodarstwo po ojcu. Wiadomo, że bohater bardzo się wzbraniał przed pracą na roli, w czasie wojny walczył w partyzantce, potem był milicjantem i urzędnikiem....

Podobne wypracowania