Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak działają zbrodniarze? - Motyw zbrodni w oparciu o „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego i inne dzieła literackie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zbrodnia i kara” autorstwa rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego to jedna z najważniejszych książek światowej literatury, wnikliwe studium psychologiczne na temat morderstwa i konsekwencji, jakie ono niesie. Głównym bohaterem wydanej w 1866 roku powieści jest były student, 23-letni Rodion Raskolnikow. Wiedzie on nędzne życie w Petersburgu, by odmienić los postanawia zamordować lichwiarkę, u której zastawia swoje rzeczy. Realizuje swój plan, ofiarą morderstwa pada nie tylko staruszka, ale także jej siostra, Lizawieta, która zbyt wcześnie wróciła do domu. Po dokonaniu zbrodni Raskolnikow zdaje sobie sprawę z tego, co uczynił – popada niemal w chorobę psychiczną. Pod wpływem Sonii Marmieładowej i swoich wewnętrznych przeżyć postanawia się przyznać. Zostaje ukarany zsyłką – ma spędzić osiem lat na Syberii. Ten lakoniczny opis ani trochę nie oddaje bogactwa i wieloznaczności książki.

Dlaczego Rodion staje się mordercą? Student prawa doskonale rozumie swoje nędzne położenie, wie, iż mimo wielu starań nie zdoła szybko wyrwać się z biedy. Raskolnikowi pomagają matka i siostra mieszkające na prowincji. To dzięki skromnym sumom pieniędzy, jakie od nich dostaje, może studiować. Rodion wie, że jest dla rodziny ciężarem...

Podobne wypracowania