Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fryderyk Nietzsche - dzieła, sylwetka postaci

Fryderyk Nietzsche, filozofia

Friedrich Wilhelm Nietzsche urodził się 15 października 1844 roku w Röcken, niedaleko Naumburga jako syn luterańskiego pastora. Z racji miejsca narodzin był Prusakiem, a do końca życia mówił i tworzył w języku niemieckim, jednak w 1869 roku, jako 25-letni młodzieniec, oficjalnie zrzekł się obywatelstwa pruskiego, nie zabiegając o zastąpienie go żadnym innym. Stąd też z własnego wyboru stał się tzw. „człowiekiem bez ojczyzny”, a więc w pewnym sensie – pierwszym prawdziwym Europejczykiem.

W 1850 roku, kilka miesięcy po śmierci ojca, Friedrich przeniósł się wraz z matką, siostrą i babką do Naumburga, gdzie rozpoczął edukację w miejscowej szkole, kontynuując ją później w gimnazjum przykatedralnym. W 1864 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Bonn, gdzie uczęszczał na wykłady z filologii klasycznej, teologii i historii sztuki, zaś po roku przeniósł się do Lipska. Tutaj powstały jego pierwsze utwory krytycznoliterackie, opublikowane w dużej mierze dzięki zabiegom jednego z profesorów, Fryderyka Ritschla, który już w dwa lata później otworzył młodemu filologowi klasycznemu drogę do błyskotliwej kariery, popierając jego kandydaturę na stanowisko profesora nadzwyczajnego na uniwersytecie w Bazylei.

Początkowo...

Podobne wypracowania