Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Boy-Żeleński „Znasz li ten kraj” - problematyka utworu

„Znasz li ten kraj” jest zbiorem felietonów Tadeusza Boya Żeleńskiego na temat Krakowa z początku XX wieku, pisanym z perspektywy naocznego obserwatora i krytycznego komentatora ówczesnej obyczajowości, kultury, a także najważniejszych postaci składających się na światek tzw. bohemy artystycznej, która przeszła do legendy polskiej sztuki i literatury. Zamysł utworu powstał w trakcie pisania przedmowy do kolejnego wydania „Słówek” - zbioru scenek dramatycznych i skeczów, które Boy tworzył na potrzeby kabaretu Zielony Balonik.

We wprowadzeniu do kroniki życia modernistycznego Krakowa autor opisuje trudną sytuację polityczną i społeczno-kulturalną miasta położonego w jednym z najbiedniejszych regionów kraju, odciętego od dopływu nowinek z prężniej rozwijających się ośrodków. Ówczesny Kraków był miejscem nieustannego ścierania się „pomnikowej” historii, zaklętej w starożytnych murach, z potrzebą świeżego oddechu, jakiego domagała się obyczajowość i kultura jego mieszkańców. Miasto przez wiele lat pozostawało zatopione w atmosferze umysłowego marazmu, zapatrzenia w przeszłość i braku pomysłu na nowoczesną kulturę.

Boy relacjonuje rozmaite inicjatywy artystyczne...

Podobne wypracowania