Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - znaczenie tytułu opowiadania. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pierwszy krok w chmurach” to tytułowy utwór z debiutanckiego tomiku opowiadań Marka Hłaski, który przyniósł sławę i popularność zaledwie dwudziestodwuletniemu wtedy pisarzowi. Książka ukazała się w 1956 roku, w czasach październikowej odwilży, czyli zmian na szczytach władzy PRL, dzięki którym pierwszym sekretarzem partii został Władysław Gomułka. Zmiany doprowadziły do przełomu politycznego, ale również, choć na krótko, wprowadziły nową jakość w kulturze – zerwano z estetyką socrealizmu, dominująca wcześniej w literaturze, filmie czy plakacie. Po kilkunastu miesiącach okazało się, że nowa władza odwraca się od wcześniejszych ustaleń, czego wynikiem było stopniowe zacieśnianie cenzury, ale debiut Hłaski, jego buntownicza twórczość i olbrzymi sukces idealnie wpisał się w październikowy okres tzw. odwilży.

„Pierwszy krok w chmurach” to określenie-metafora. Odwołuje się do czegoś czystego, pięknego, wcześniej nieznanego. Opowiadanie Hłaski dotyczy początku miłości dwojga młodych ludzi, którzy spotykają się od pewnego czasu i zdecydowali się na zbliżenie intymne. To określenie, które brzmi okropnie, ale właśnie o to chodzi – młodzi postanowili, że po raz pierwszy będą się kochać....

Podobne wypracowania