Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień - opis jesieni - charakterystyka jesieni

Jesień kojarzy mi się przede wszystkim z kolorami – ciepłymi, pastelowymi, obejmującymi chyba wszystkie możliwe odcienie żółci, brązów i czerwieni. Otaczają nas z każdej strony ścieląc się u stóp liście, mieniąc się na drzewach, obsypując nasze głowy szeleszczącym deszczem. Są jak kolorowy koc, który otula nas w czasie pierwszych przymrozków i zapewnia poczucie błogiego odpoczynku po pracowitym dniu.

Bo jesień to przecież właśnie czas odpoczynku dla natury po hojnym lecie i jej układanie się do zimowego snu. Ta pora roku przypomina mi rozkoszny moment na granicy między popołudniem i wieczorem, kiedy można już odetchnąć po trudach dnia, ale jeszcze nie czas kłaść się do łóżka, Czas ten żyje jeszcze „z rozpędu” codziennymi sprawami, nie jest więc pusty i nudny, ale przeplata się już też ze spojrzeniami rzucanymi coraz częściej w stronę poduszek i obiecanego tym widokiem błogiego wypoczynku. Podobnie jesień – pachnie jeszcze latem, a grzejące nadal mocno słońce przypomina wakacyjne przygody i szaleństwa, jednak coraz częstsze deszcze, coraz wcześniejszy zachód słońca i coraz chłodniejsze dni sygnalizują zmęczenie natury i jej tęskne marzenia o białym puchu, w którym ułoży się do snu.

Jesień to także niemożliwa do odtworzenia muzyka skomponowana z dzwonienia kropel pierwszego deszczu o blaszane parapety i śpiewu wiatru w wyschniętych liściach. Czasami sprawia wrażenie kołysanki, którą przyroda śpiewa dla nas jak czuła niania, a czasami przypomina tęskną piosenkę, którą smutna panna żegna odjeżdżającego narzeczonego.

Pełna barw, dźwięków i zapachów jesień jest też czasem powrotu do nauki, będąc więc zakończeniem pewnego cyklu – cyklu przyrody – staje się jednocześnie początkiem czegoś nowego dla każdego z nas. Wracamy do szkoły odmienieni na wiele sposobów – niektórzy podrastają, inni zmieniają fryzurę. Czasem dobrze znani koledzy i koleżanki okazują się zupełnie innymi osobami niż te, z którymi pożegnaliśmy się w czerwcu. Dlatego mimo rozkosznej beztroski lata zawsze z pewnego rodzaju niecierpliwością czekam też na jesień, bo ciekawa jestem przemian, jakie ze sobą przyniesie, nowych przygód i doświadczeń, jakie czekają mnie w nowym roku szkolnym.

Podobne wypracowania do Jesień - opis jesieni - charakterystyka jesieni