Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad - twórczość. Biografia Josepha Conrada - ogólne opracowanie

Józef Korzeniowski to prawdziwe nazwisko Josepha Conrada – pisarza, dla którego najważniejszym i przez długie lata rozważanym problemem były kwestie ludzkiej moralności. Sumienie, heroizm, zasady moralne i ich elastyczność, bądź niezmienność, odwaga cywilna, kształtowanie osobowości w trudnych, często dramatycznych warunkach – oto problemy, które wiązać można z twórczością tego ciekawego twórcy.

Urodził się on w 1857 roku na Ukrainie, jednak kilka lat później ze względu na represje w stosunku do ludzi nauki, chłopiec wraz z całą rodziną został przesiedlony do Rosji. Jego ojciec był bowiem literaturoznawcą, zajmował się także tłumaczeniami, ale przede wszystkim aktywnie brał udział w sprawach niepodległościowych. Z pewnością fakt posiadania ojca rozmiłowanego literaturze zaważył na późniejszych losach pisarza. Dzieciństwo chłopca nie miało wiele wspólnego z beztroską – szybko został sierotą i był wychowywany przez wujków. Jako młodzieniec trafił na żaglowiec i tak rozpoczęła się jego przygoda z marynistyką, która znalazła swoje liczne odzwierciedlenia w książkach pisarza.

Conrad wiele podróżował, zmieniając statki – służył najpierw we flocie francuskiej, następnie w brytyjskiej marynarce wojskowej, by w końcu trafić do Kongo w Afryce, gdzie wskutek choroby musiał zakończyć swoje dalekomorskie wojaże. Decyzja ta okazała się brzemienna w skutki, gdyż Korzeniowski podejmował coraz śmielsze próby literackie. Jego pierwszą pozycją było „Szaleństwo Almayera”, jednak dopiero kolejne książki przyniosły mu popularność. Mimo, iż mieszkał w Anglii i tym językiem się posługiwał, nigdy  nie zapomniał o Polsce, do której kilkakrotnie wracał i gdzie używał wyłącznie języka polskiego. Podróże sprawiły, że pisarz posługiwał się także językiem francuskim oraz niemieckim.

Korzeniowski czerpał przede wszystkim z własnych przeżyć. W jego utworach znajdują się wątki będące reminiscencjami z jego egzotycznych podróży. Na tej kanwie budował Korzeniowski skomplikowaną strukturę problematyki moralno-psychologicznej. Fascynowało go zderzenia człowieka z siłami natury oraz status wyrobionych zasad moralnych w obliczu niebezpieczeństwa bezrozumnego żywiołu. Jako człowiek morza doceniał potęgę natury i rozważał, czym wobec niej jest potęga moralności ludzkiej. Zainspirowany swoim pobytem w Kongu, napisał swoją najsłynniejszą powieść pt.: „Jądro ciemności”, by metaforycznie zobrazować okrucieństwo cywilizacji, która dla swojego rozwoju jest w stanie niszczyć inne istnienia i kultury.

Jednym z głównych bohaterów, a zarazem czarnym charakterem, jest Kurtz, który dla własnych planów wykorzystuje rdzenną ludność Afryki. Ten kolonizator i dwulicowy propagator idei, które nigdy nie zostaną spełnione, jawi się jako charyzmatyczny dyktator, który swoje czyny – z gruntu przesiąknięte złem – próbuje ubrać w populistyczne slogany.

Inną znaną książką Conrada jest „Lord Jim”, którego akcja także dzieje się na morzu, a bohater również wystawiony jest na niejedną próbę moralną. W tym dziele dobitnie ukazane zostają wartości najważniejsze dla pisarza: honor, odwaga cywilna i wierność zasadom moralnym.

Głównym bohaterem jest tytułowy Jim, którego poznajemy jako młodzieńca dręczonego wyrzutami sumienia z powodu strachu, który uniemożliwił mu działanie w kryzysowej sytuacji. Jim przez cały czas czeka na sytuację, która pozwoliłaby pozbyć mu się skazy. Kiedy taka wreszcie się nadarza, Jim znowu tchórzy i zamiast pozostać na tonącym okręcie – opuszcza go. Kolejną próbą jest staniecie przed sądem, czemu dzielnie stawia czoło. Niestety, kiedy wydaje się, iż życie zaczyna mu się układać – źle podjęta decyzja rujnuje cały dotychczasowy porządek. Główny bohater niestety ginie w tragicznych okolicznościach.

Etyka Conradowska to termin, który na stałe wszedł do słownika terminów literackich. Mówi on o cnotach, które Józef Korzeniowski uwidaczniał na kartach swych dzieł.

Podobne wypracowania do Joseph Conrad - twórczość. Biografia Josepha Conrada - ogólne opracowanie