Frazeologizmy z mitologii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Starożytne mity są źródłem wielu zwrotów, których używamy do dziś, a na pochodzenie których przeważnie nie zwracamy uwagi. Mitologia dostarcza nam nie tylko ciekawych historii na temat greckich bogów, herosów czy zwykłych ludzi, ale także wykazuje ponadczasowość w przesłaniu niektórych mitów. Stąd uniwersalizm wielu frazeologizmów mitologicznych. Skupmy się teraz na przedstawieniu i przybliżeniu tych najważniejszych i najbardziej popularnych.
1.Pięta achillesowa - wywodzi się od postaci Achillesa, którego matka chciała uczynić go nieśmiertelnym, zanurzając w wodach Styksu. Podczas tych kąpieli trzymała go właśnie za piętę i było to miejsce, w które ugodzenie skończyłoby się dla herosa śmiercią, co wydarzyło się wiele lat później. Pięta achillesowa oznacza więc słaby punkt, gorszy aspekt naszej natury.
2.Puszka Pandory - wiąże się z historią Pandory i Etemeusza (był bratem Prometeusza), który pojął Pandorę za żonę, otrzymując ją w darze od bogów, razem z tajemniczą puszką. Pokusa jej otwarcia nęciła kobietę, i kiedy w końcu jej uległa, otwierając podarunek mimo zakazu, świat wypełniły wszelkie nieszczęścia, zło i cierpienie. Otworzyć puszkę Pandory znaczy więc tyle, co podjąć działanie, które przyniesie tragiczny w skutkach rezultat.
3.Być między Scyllą a Charybdą - frazeologizm wywodzący się z mitu o dwóch potworach - Scylle i Charybdzie, zamieszkujących Zatokę Mesyńską. Wiąże się on natomiast z postacią Odyseusza, któremu z trudem udało się przepłynąć między nimi, gdyż z każdej strony groziło mu jednakowo wielkie niebezpieczeństwo. Być między Scyllą i Charybdą oznacza znaleźć się w trudnej sytuacji, w której każde rozwiązanie niesie za sobą ryzyko upadku i przegranej.
4.Syzyfowa praca - czyli praca bezsensowna, nie przynosząca żadnych konkretnych rezultatów. Jej źródła doszukujemy się w micie o Syzyfie, skazanym przez bogów na wieczną mękę, która polegała na nieustannym wtaczaniu głazu pod górę. Przy końcu wędrówki głaz jednak zawsze wyślizgiwał się i spadał z powrotem na dół.
5.Koszula Dejaniry - czyli w przenośni niezamierzone wyrządzenie krzywdy mimo dobrych intencji. Dejanira była żoną Heraklesa i obdarowała ukochanego koszulą skropioną krwią Nessosa (Herakles zabił go jakiś czas wcześniej), w przekonaniu, że dzięki temu mąż będzie ją dozgonnie kochał. Była to jednak pułapka, gdyż koszula na ciele herosa zaczęła się palić i Herakles umarł w strasznych męczarniach.
6.Koń trojański - bitwa pod Troją zakończyła się zwycięstwem Greków dzięki podstępowi Odyseusza, który wpadł na pomysł, by obdarować Trojan olbrzymią atrapą konia z drewna, w środku jednak ukrywając swoich żołnierzy i tym sposobem dostając się za mury Troi, zdobywając miasto. Koń trojański oznacza więc dar niosący ze sobą zgubę obdarowanemu.
7.Męki Tantala - frazeologizm oznaczające cierpienie z powodu pragnienia czegoś znajdującego się w naszym zasięgu, a jednocześnie niedostępnego. Tantal został skazany na wieczne pragnienie, którego nie mógł zaspokoić mimo tego, iż stał po kolana w wodzie.
8.Stajnia Augiasza - jako ponadczasowy frazeologizm - trudny do uporządkowania chaos i bałagan, zaniedbanie. W micie - jedna z dwunastu prac Heraklesa. Heros otrzymał za zadanie oczyszczenie niesprzątanej od wielu lat stajni, co spełnił wyburzając fragment murów i przeprowadzając przez budynek rzekę.
9.Róg obfitości - oznacza dobrobyt i dostatek. Mitologia przytacza historię dzieciństwa Zeusa, którym opiekowała się koza Amaltea. Któregoś dnia zwierzę straciło kawałek swojego rogu, Zeus sprawił, że od tej pory z jego wnętrza wydostawało się to, czego akurat chciał.
Podobne wypracowania do Frazeologizmy z mitologii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.
- Jarosław Iwaszkiewicz „Brzezina” - interpretacja opowiadania
- Piotr Skarga „Kazania Sejmowe” - cel, funkcja „Kazań Sejmowych” Skargi. Opracowanie
- Albert Camus „Dżuma” - Czy człowiek może być mocniejszy od dżumy? Wypracowanie
- Dziecko jako bohater literacki - rozwiń temat na dowolnie wybranych trzech przykładach. Wypracowanie
- Henryk Rzewuski „Pamiątki Soplicy” - motyw ojczyzny - opracowanie
- Molier „Skąpiec” - charakterystyka Harpagona
- Adam Naruszewicz „Balon” - interpretacja i analiza wiersza
- Biblia - „Przypowieść o bogaczu i Łazarzu” - streszczenie, interpretacja
- Władysław Broniewski „Mannlicher” - interpretacja i analiza utworu
- Wisława Szymborska „Cebula” - interpretacja i analiza wiersza
- Bunt młodości – „Buszujący w zbożu” Salingera
- Postaci dramatu Wyspiańskiego a ich pierwowzory - „Wesele”
- Motyw snu w twórczości Bolesława Leśmiana - opracowanie tematu
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - utwór Żeromskiego jako powieść społeczna
- Cejloński słoń i bengalski tygrys. Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów” - streszczenie rozdziału
- Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka głównych bohaterów powieści
- Hipertekstualność - Hipertekstowość - Hipertekst: definicja
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie
- Franciszkanizm w poezji Jana Kasprowicza - „Przeprosiny Boga” - interpretacja
- Legenda o poznańskich koziołkach - streszczenie