Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frazeologizmy z mitologii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.

Starożytne mity są źródłem wielu zwrotów, których używamy do dziś, a na pochodzenie których przeważnie nie zwracamy uwagi. Mitologia dostarcza nam nie tylko ciekawych historii na temat greckich bogów, herosów czy zwykłych ludzi, ale także wykazuje ponadczasowość w przesłaniu niektórych mitów. Stąd uniwersalizm wielu frazeologizmów mitologicznych. Skupmy się teraz na przedstawieniu i przybliżeniu tych najważniejszych i najbardziej popularnych.

1.Pięta achillesowa - wywodzi się od postaci Achillesa, którego matka chciała uczynić go nieśmiertelnym, zanurzając w wodach Styksu. Podczas tych kąpieli trzymała go właśnie za piętę i było to miejsce, w które ugodzenie skończyłoby się dla herosa śmiercią, co wydarzyło się wiele lat później. Pięta achillesowa oznacza więc słaby punkt, gorszy aspekt naszej natury.
 
2.Puszka Pandory - wiąże się z historią Pandory i Etemeusza (był bratem Prometeusza), który pojął Pandorę za żonę, otrzymując ją w darze od bogów, razem z tajemniczą puszką. Pokusa jej otwarcia nęciła kobietę, i kiedy w końcu jej uległa, otwierając podarunek mimo zakazu, świat wypełniły wszelkie nieszczęścia, zło i cierpienie. Otworzyć puszkę Pandory znaczy więc tyle, co podjąć działanie, które przyniesie tragiczny w skutkach rezultat.

3.Być między Scyllą a Charybdą - frazeologizm wywodzący się z mitu o dwóch potworach - Scylle i Charybdzie, zamieszkujących Zatokę Mesyńską. Wiąże się on natomiast z postacią Odyseusza, któremu z trudem udało się przepłynąć między nimi, gdyż z każdej strony groziło mu jednakowo wielkie niebezpieczeństwo. Być między Scyllą i Charybdą oznacza znaleźć się w trudnej sytuacji, w której każde rozwiązanie niesie za sobą ryzyko upadku i przegranej.

4.Syzyfowa praca - czyli praca bezsensowna, nie przynosząca żadnych konkretnych rezultatów. Jej źródła doszukujemy się w micie o Syzyfie, skazanym przez bogów na wieczną mękę, która polegała na nieustannym wtaczaniu głazu pod górę. Przy końcu wędrówki głaz jednak zawsze wyślizgiwał się i spadał z powrotem na dół.

5.Koszula Dejaniry - czyli w przenośni niezamierzone wyrządzenie krzywdy mimo dobrych intencji. Dejanira była żoną Heraklesa i obdarowała ukochanego koszulą skropioną krwią Nessosa (Herakles zabił go jakiś czas wcześniej), w przekonaniu, że dzięki temu mąż będzie ją dozgonnie kochał. Była to jednak pułapka, gdyż koszula na ciele herosa zaczęła się palić i Herakles umarł w strasznych męczarniach.

6.Koń trojański - bitwa pod Troją zakończyła się zwycięstwem Greków dzięki podstępowi Odyseusza, który wpadł na pomysł, by obdarować Trojan olbrzymią atrapą konia z drewna, w środku jednak ukrywając swoich żołnierzy i tym sposobem dostając się za mury Troi, zdobywając miasto. Koń trojański oznacza więc dar niosący ze sobą zgubę obdarowanemu.

7.Męki Tantala - frazeologizm oznaczające cierpienie z powodu pragnienia czegoś znajdującego się w naszym zasięgu, a jednocześnie niedostępnego. Tantal został skazany na wieczne pragnienie, którego nie mógł zaspokoić mimo tego, iż stał po kolana w wodzie.

8.Stajnia Augiasza - jako ponadczasowy frazeologizm - trudny do uporządkowania chaos i bałagan, zaniedbanie. W micie - jedna z dwunastu prac Heraklesa. Heros otrzymał za zadanie oczyszczenie niesprzątanej od wielu lat stajni, co spełnił wyburzając fragment murów i przeprowadzając przez budynek rzekę.

9.Róg obfitości - oznacza dobrobyt i dostatek. Mitologia przytacza historię dzieciństwa Zeusa, którym opiekowała się koza Amaltea. Któregoś dnia zwierzę straciło kawałek swojego rogu, Zeus sprawił, że od tej pory z jego wnętrza wydostawało się to, czego akurat chciał.

Podobne wypracowania do Frazeologizmy z mitologii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.